Rozrywka

  • 13 września 2023
  • 18 września 2023
  • wyświetleń: 8632

[FOTO] Europejskie Dni Dziedzictwa: produkty regionalne, kuchnia śląska, pszczyński strój

W sobotę, 16 września w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej zorganizowano po raz kolejny Europejskie Dni Dziedzictwa! W otoczeniu zabytkowych obiektów architektury drewnianej uczestnicy mogli poznać regionalne dziedzictwo Ziemi Pszczyńskiej w różnych jej aspektach.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 w Skansenie - 16.09.2023 · fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Europejskie Dni Dziedzictwa to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje - warsztaty, prelekcje, wystawy dzięki którym można poznawać historię oraz tradycję swojego regionu. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń", podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koordynatorem ogólnopolskim wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Podczas indywidualnego spaceru po skansenie można było zapoznać się z historią zabytków oraz uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach.

W godz. 11.00 -17.00 trwał kiermasz produktów regionalnych.

W godz. 12.00-15.00 odbyły się natomiast warsztaty kulinarne ze śląska kuchnią w roli głównej. Kuchnia śląska to temat cieszący się niezwykle dużym zainteresowaniem. Podczas warsztatów uczestnikom zostały przybliżone tajniki regionalnej, śląskiej kuchni, zaprezentowane zostały zapomniane urządzenia kuchenne. Warsztaty prowadzone były w zabytkowym wnętrzu młyna z Bojszów.



O godz. 15.00 rozpoczęło się spotkanie z Magdaleną Tobołą-Feliks, etnologiem, Adiunktem w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic oraz doktorantką Uniwersytetu Śląskiego, która przybliżyła nam temat pszczyńskiego stroju. W trakcie wystąpienia prelegentka opowiedziała o najbardziej charakterystycznych elementach stroju pszczyńskiego. Prześledziła również zmiany zachodzące w kroju/fasonie oraz kolorystyce jego elementów. Wykład pomógł usystematyzować wiedzę na temat stroju ludowego noszonego dawniej na ziemi pszczyńskiej, prezentując jego ogromną różnorodność.

O godz. 16.00 został zaprezentowany film o pszczyńskim stroju, zrealizowany w pszczyńskim skansenie w maju tego roku. To efekt projektu pt. "Wystrój się w stój" realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego autorką jest Magdaleną Toboła-Feliks.

Ostatnim punktem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Pszczynie była promocja najnowszego wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej autorstwa Aleksandra Spyry pt. "Stodoły oktagonalne w regionie pszczyńskim". Miejsce promocji książki nie było przypadkowe. Na terenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej można podziwiać jeden z nielicznie zachowanych tego typu obiektów.

W spotkaniu autorskim udział wzięła zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, która autorowi wydawnictwa przekazała list gratulacyjny. Obecny był także Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

W trakcie wydarzenia Grzegorz Cempura, prezes TMZP zaprezentował książkę. Klimat spotkania uzupełniła Pszczyńska Orkiestra Ludowa prowadzona przez Tomasza Marca. Aleksander Spyra wyróżnił członków zespołu panią Stanisławę Kornecką-Kubską oraz Stanisława Kokota, a Dominice Gonciarz, dyrektor skansenu przekazał dokumentację chałupy z Grzawy.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zwiedzaniem stodoły ośmiobocznej oraz kuźni, gdzie autor opowiadał o szczegółach konstrukcyjnych tych obiektów.

ar, BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj